ӨДРИЙН СОНИН ҮНЭНИЙГ ХЭЛНЭ
Спорт
2014.06.09 10:06

Чөлөөтийн эмэгтэй баг ААШТ-д түрүүллээ

“Буянт-Ухаа” спортын ордонд Азийн залуучуудын аварга шалгаруулах тэмцээнд Монголын эмэгтэй чөлөөт бөхийн шигшээ багийн тамирчид багаараа тэргүүн байр эзэллээ.  

Эмэгтэйчүүдийн 55 кг-ын жинд барилдсан А.Батцэцэг гурван барилдаанд өрсөлдөгчдөө илүүрхэн хожин түрүүлж, Азийн өсвөрийн төдийгүй залуучуудын аварга гэдэг цолны эзэн болов. Тэрээр энэ жил дэлхийн залуучуудын аварга шалгаруулах тэмцээнд оролцоно. Харин 63 кг-ын жинд барилдсан Б.Нямгэрэл мөнгөн медаль энгэртээ зүүсэн ч багш нар нь баруун гараараа уургалж барьж болохгүй гэж олонтаа анхааруулсаар байтал мөн барьцыг авч 4 онооны илүү явсан ч Казахстаны бөхийн дархан мэхэнд орж, мушгиулж цэвэр ялагдан үзэгчид, дасгалжуулагч нарынхаа сэтгэлийг гонсойлгов. 72 кг-ын жинд зодоглосон П.Номин-Эрдэнэ хоёрдугаар тойрогт Японы бөхөөс бяр тэнхээгээр илүү байсан ч бэргэн хойш сууж барилдаанаа гаргаж чадахгүй, ялагдсан ч хүрэл медалийн төлөөх барилдаанд өрсөлдөгчөө илүүрхэн хожиж, Азийн өсвөрийн аваргын хүрэл медалиа залуучуудын аваргын хүрлээр баяжууллаа.

А.Батцэцэг, Б.Нямгэрэл нар өнгөрсөн жил авч байсан хүрэл медалиа зэрэг ахиулж алт, мөнгө болгож Азийн залуучуудын аварга шалгаруулах тэмцээний хошой медальтнууд болсон юм.

Манай эмэгтэй багийн 8 бөхийн 7 нь медаль, түүний дотор 1 алт, гурван мөнгө, гурван хүрэл авч гол өрсөлдөгч Японы багийг ардаа орхилоо. Манай эмэгтэй баг тамирчид ийнхүү өнгөрсөн жилийн дөрөвдүгээр байраа нэгдүгээр байраар ахиуллаа. Эмэгтэй багаа хариуцан оролцсон “Хасу-Мегастарс” багийн дасгалжуулагч Ц.Баярсайхан алтан цом гардан авч түүхэн амжилт гаргалаа. Манай бөхчүүд Японы бөхчүүдтэй 6 барилдаан хийж ялалт, ялагдлын харьцаа 3:3 болж тэнцсэн бол хоёрдугаарт байрт орсон Казахстаны бөхчүүдтэй 3 барилдаан хийж ялалт, ялагдлын харьцаа 1:2 байв. Японы баг 3, БНАСАУ-ын баг 2, Казахстан, Монгол, Энэтхэгийн багууд тус бүр 1 алтан медаль авчээ.

Эрэгтэй 50, 120 кг-ын жинд барилдсан Ц.Мандалсүрэн, Э.Мөнхбаатар нар хүрэл медалийн төлөө барилдаандаа хийморлог байж хоёулаа өрсөлдөгчдөө цэвэр ялж спортын ордныг доргиосон.

Энэ өдрийн барилдааныг УИХ-ын гишүүн, Соёл, спорт, аялал жуулчлалын сайд Ц.Оюунгэрэл ирж үзэж бөхчүүдээ дэмжлээ.

Өнөөдөр тэмцээний сүүдийн өдөр эрэгтэй 55, 60, 66, 74, 84, 96 кг-ын жингүүдийн барилдаан болно.

Эмэгтэй чөлөөт бөх

44 кг                       1. Жин Хуанг Пак /БНАСАУ/

2. Зухра Отамуродова /Узбек/       

3. Лхагвагийн Баттогтох /Налайх дүүрэг/

3. Эльвира Абылкайрова /Казахстан/

Энэ жинд 7 бөх барилдсанаас манай бөх Л.Баттогтох нэгдүгээр тойрогт японы бөх Акари Итотой таарч 10:0 онооны харьцаагаар ялж узбекийн бөх Зухра Отамуродовад 8:9 онооны харьцаагаар хожигджээ.

48 кг               1. Хуёнг Гуёнг Ким /БНАСАУ/

                        2. Я Хье /БНХАУ/

                        3. Ирина Борисова /Казахстан/

3. Риту /Энэтхэг/

5. Ганбаатарын Отгонжаргал /”Алдар” спорт хороо/

Энэ жинд 8 бөх барилдсанаас манай бөх Г.Отгонжаргал нэгдүгээр тойрогт узбекийн бөх Зухра Мустановаг 1-:1 онооны харьцаагаар ялж хоёрдугаарт тойрогт хятадын бөх Я Хьед 1:12 онооны харьцаагаар ялагдаж хүрэл медалийн төлөө барилдаанд казахстаны бөх И.Борисовад 0:7 онооны харьцаагаар дийлджээ.

51 кг               1. Вениш /Энэтхэг/

                        2. Гунг Ёнг Сун /БНАСАУ/

3. Батбаатарын Мөнхтуяа /Дархан-Уул аймаг/

3. Сонгфенг Ким /БНХАУ/

Энэ жинд 9 бөх барилдсанаас манай бөх Б.Мөнхтуяа нэгдүгээр тойрогт хийлж хоёрдугаар тойрогт Ардчилсан Солонгосын бөх Гунг Ёнг Сунд 1:12 онооны харьцаагаар ялагдаж дагах барилдаанд Өмнөд Солонгосын бөх Ю Жин Кимийг,  хүрэл медалийн төлөө японы бөх Фубуки Сакагамийг дараалан цэвэр даржээ.

55 кг               1. Алтанцэцэгийн Батцэцэг /Дархан-Уул аймаг,

   “Хасу-Мегастарс клуб/

2. Руми Хиросе /Япон/

3. Миаомиао Зхао /БНХАУ/

3. Лалита /Энэтхэг/

Энэ жинд 8 бөх барилдсанаас манай бөх А.Батцэцэг нэгпүгээр тойрогт казахстаны бөх Аыгуль Нуралимийг 12:1, дараа нь хятадын бөх Миаомиао Зхаог 10:0 онооны харьцаагаар ялж алтан медалийн төлөө японы бөх Руми Хиросетэй барилдаж 10:2 онооны харьцаагаар өвдөг шороодуулжээ.

59 кг               1. Юу Сакано /Япон/

2. Сүхээгийн Цэрэнчимэд /”Алдар” спорт хороо/

3. Мадина Бакбергенова /Казахстан/

3. Дханда Поожа /Энэтхэг/

Энэ жинд 6 бөх барилдсанаас манай бөх С.Цэрэнчимэд нэгдүгээр тойрогт Өмнөд Солонгосын бөх Ху Жеонгтой таарч 16:6 онооны харьцаагаар хожиж мөнгөн медалийн төлөө барилдаанд энэтхэгийн бөх Дханда Поожатай барилдаж 8:2 онооны харьцаагаар дийлж японы бөх Юу Саканаотой барилдаж 5:6 онооны харьцаагаар ялагджээ.

        63 кг               1. Екатерина Ларионова /Казахстан/

2. Бүрнээбаатарын Нямгэрэл /Орхон аймаг, “Хангарьд” клуб/

3. Вэн Линг Чэнь /Тайвань/

3. Кона Сузуки /Япон/

Энэ жинд 7 бөх барилдсанаас манай бөх Б.Нямгэрэл нэгдүгээр тойрогт энэтхэгийн бөх Саритаг 11:1, хоёрдугаар тойрогт тайваны бөх Вэн Линг Чэнийг 9:2 онооны харьцаагаар ялж алтан медалийн төлөө казахстаны бөх Екатерина Ларионоватай барилдаж цэвэр ялагджээ.

67 кг               1. Аяна Гембей /Япон/

2. Отгонбатын Оюунгэрэл /Дархан-Уул аймаг/

3. Улбоссун Козамберд /Казахстан/

Энэ жинд 5 бөх барилдсанаас манай бөх О.Оюунгэрэл эхлээд энэтхэгийн бөх Манишатай таарч 11:0 онооны харьцаагаар, дараа нь хятадын бөх Янхиа Вангийг 6:0, казахстаны бөх Юбоссун Козамбераг 6:0 онооны харьцаагаар ялж японы бөх Аяна Гембейд 1:5 онооны харьцаагаар ялагджээ.

72 кг               1. Саито Мукку /Япон/

                        2. Замила Бакбергонова /Казахстан/

3. Пүрвээгийн Номин-Эрдэнэ /Өмнөговь аймаг/

3. Поожа /Энэтхэг/

Энэ жинд 6 бөх барилдсанаас манай бөх П.Номин-Эрдэнэ нэгдүгээр тойрогт узбекийн бөх Лобар Кобыловаг 11:0 онооны харьцаагаар ялж мөнгөн медалийн төлөө барилдаанд японы бөх Саито Муккуд 1:11 онооны харьцаагаар хожигдож хүрэл медалиййн төлөө Өмнөд Солонгосын бөх Чае Паркийг 12:2 онооны харьцаагаар хожжээ.

Багийн дүн

                        Нэгдүгээр байр                     Монгол, 67 оноо

Хоёрдугаар байр                   Казахстан, 63 оноо

Гуравдугаар байр                  Энэтхэг, 60 оноо

Дөрөвдүгээр байр                 Япон, 57 оноо

Эрэгтэй чөлөөт бөх

50 кг               1. Шаризьани Сабер Ханжани /Иран/

                        2. Азамат Тайбек /Казахстан/

3. Цэдэвийн Мандалсүрэн /”Алдартан” клуб/

3. Чол У Сан /БНАСАУ/

Энэ жинд 10 бөх барилдсанаас манай бөх Ц.Мандалсүрэн нэгдүгээр тойрогт хийлж хоёрдугаар тойрогт узбекийн бөх Жинтитин Тасымовыг онооны харьцаагар ялж казахстаны бөх Азамат Тайбект 4:8 онооны харьцаагаар дийлдсэн ч Өмнөд Солонгосын бөх Мин Хуек Юныг цэвэр ялж ялж хүрэл медаль авчээ.

120 кг             1. Тахери Амин /Иран/

                        2. Акбар /Казахстан/

3. Энхтөрийн Мөнхбаатар /Говь-Сүмбэр аймаг/

3. Такики Ямомото /Япон/

Энэ жинд 7 бөх барилдсанаас манай бөх Э.Мөнхбаатар нэгдүгээр тойрогт хийлж хоёрдугаар тойрогт ираны бөх Тахери Аминд 6:16 онооны харьцаагаар ялагдаж хүрэл медалийн төлөө барилдаанд хятадыг бөх Кианг Таог цэвэр ялжээ.

            МЧБХ, Д.ӨЛГИЙСАЙХАН


Онцлох нийтлэлүүд