Спорт
2015.02.18 06:02

Гурвын даваа

Билгийн тооллын XVII жарны "Галзууруулагч" хэмээх модон хонь жилийн сар шинийн баярт зориулсан "Бөхийн баяр" цуврал таван барилдааны нэг улс аймгийн алдар цолтой бөхчүүдийн барилдаан Монгол бөхийн өргөөнөө болж байна. Монгол бөхийн өргөөний хойморт УИХ-ын гишүүн Монгол Улсын Их хурлын дэд дарга Р.Гончигдорж, УИХ-ын гишүүн Б.Бат-Эрдэнэ нарын зочид морилжээ.

МҮБХ-ны нарийн бичгийн дарга, бөх тайлбарлагч Б.Цогтбаатар бөхийн барилдааныг үзэхээр ирсэн төр засгийн өндөр дээд албан тушаалтныг танилцуулж, бөхийн барилдаан нээснийг мэдэгдэж, үлгэр жишээ үлээвэр найрал хөгжим төрийн дуулал эгшиглүүлж, ХЦДБЧ-ийн дуучид дуулснаар барилдаан эхэллээ.

Өнөөдрийн барилдаанд дархан аварга Г.Өсөхбаяр, улсын аварга С.Мөнхбат, Г.Эрхэмбаяр, улсын арслан Д.Ганхуяг, Н.Батсуурь, П.Бүрэнтөгс, улсын гарьд Д.Рагчаа, Б.Гончигдамба, Ш.Жаргалсайхан, улсын заан Ч.Санжаадамба, Ц.Мягмарсүрэн нараар магнайлуулсан улс аймгийн алдар цолтой хүчит 256 б өх зодоглож байна.

Хоёрын даваа эхлэхийн өмнө Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Ц.Элбэгдорж Монгол бөхийн өргөөнд хүрэлцэн ирлээ.

Хоёрын даваа

1. Г.Өсөхбаяр дар.ав - Пүрэвдорж а.н

2. С.Мөнхбат у.ав -Д.Азаяа а.н

3. Г.Эрхэмбаяр у.ав - Ц.Адъяа а.н

4. Д.Ганхуяг у.а - Н.Жаргалбат а.н

5. Х.Мөнхбаатар у.а - Ц.Ганбат а.н

Н.Батсуурь у.а - П.Өсөхбаатар а.х

П.Бүрэнтөгс у.а - Мэндсайхан а.х

Д.Рагчаа у.г - Ц.Эрхэмбаяр а.х

Б.Гончигдамба у.г - Э.Доржсүрэн а.х

10. Ш.Жаргалсайхан у.г - А.Мөнхтүшиг а.х

Ч.Санжаадамба у.з - Бямбасүрэн а.х

Ц.Мягмарсүрэн у.з - Ц.Цогт-Эрдэнэ а.х

М.Өсөхбаяр у.з - Ц.Мөнхбаяр а.х

Т.Санчир у.з - Г.Энхбилэг а.х

Б.Батмөнх у.з - Д.Пүрэвдорж а.х

Б.Соронзонболд у.з - А.Отгонбаатар а.х

Ө.Бат-Орших у.х - С.Золбаяр а.х

Т.Мөнгөнцоож у.х - Б.Зоригтбаатар а.х

Т.Өсөх-Ирээдүй у.х - Н.Мустафа а.з

20. А.Цацабшир у.х - Б.Чүлтэмпунцаг а.з

Ц.Содномдорж у.х - Бэгзсүрэн а.з

Б.Пүрэвсайхан у.х - Б.Гантөмөр а.з

Ө.Даваабаатар у.х -Л.Цээсүрэн а.з

А.Бямбажав у.х - Л.Батзориг а.з

Ж.Амартүвшин у.х - Д.Анар а.а

Э.Оюунболд у.х - Ө.Сүхбат а.а

Э.Энхбат у.н - Б.Мижидсүрэн а.а

Ж.Отгонбаяр у.н -

И.Ёндонсамбуу у.н - Б.Хаш-Эрдэнэ а.а

30. Ш.Уламбаяр у.н - Д.Тамир а.а

Ж.Оргил у.н - Г.Ганцоож а.а

Р.Пүрэвдагва у.н - Д.Тангад а.а

Ду.Батбаяр у.н - Бямбаа а.а

Ж.Гансүх у.н - Н.Эрдэнэчулуун а.а

Б.Баянмөнх у.н - Энх-Амгалан а.а

П.Ганхүү у.н - Б.Уртбаяр а.а

Ш.Тогтохбаяр у.н - Э.Даш а.а

С.Багахүү у.н - Э.Ванданцэрэн а.а

Б.Сангисүрэн у.н - П.Батмөнх а.а

40. М.Эрдэнэбат у.н - Т.Сүрэнжав а.а

Б.Амарзаяа у.н - Б.Ганхуяг а.а

Ч.Цогбаяр у.н - Ч.Хөхчирэнгэр а.а

Ж.Чулуунбат у.н - А.Давааням а.а

Ц.Одбаяр у.н - Ш.Пүрэвгарьд а.а

Б.Сугаржаргал у.н - Д.Энхбаяр а.а

Л.Цэрэнтогтох у.н М.Еркебулан а.а

Т.Баасанхүү у.н - Н.Батсайхан а.а

Ч.Батчулуун у.н - Б.Эрдэнэхүү а.а

Б.Бадамсүрэн у.н - Ц.Чимэддорж а.а

50. Л.Лха-Очир у.н - Н.Золбоо а.а

Ё.Эрдэнэжаргал а.х.а - Б.Батдорж а.а

Ш.Мөнгөнбаатар а.х.а - Б.Бат-Эрдэнэ а.а

А.Алтанхуяг а.х.а - Б.Серик а.а

Н.Жаргалбаяр а.х.а - Пүрэвсүрэн а.а

Б.Одгэрэл а.х.а - Л.Нямбаяр а.а

О.Гантулга а.х.а -Б.Бат-Өлзий а.а

А.Сүмбээ а.а - С.Ерөөлт а.а

А.Отгонбаатар а.а - Ч.Ганзориг а.а

Д.Батжаргал а.а - Г.Батням а.а

Х.Мэндбаяр а.а - Д.Амаржаргал а.а

Б.Хашбат а.а - Б.Баатарцол а.а

Б.Дэлгэрсайхан а.а - Б.Ганзориг ц.а

Г.Баасандорж а.а - Л.Шинэбаатар а.а

64. П.Баярхүү а.а - Д.Болдбаатар а.а

Гурвын даваанд зүүний тэргүүн магнай Архангай аймгийн Батцэнгэл сумын харьяат Алдар спорт хороо, Бөхбилэгт дэвжээ, Бридж группийн бөх даяар дуурсагдах дархан аварга Г.Өсөхбаярын цолыг Говь-Алтай амйгийн харьяат Улсын манлай засуул, СТА Б.Батболд, баруун талын тэргүүн магнай Увс аймгийн Баруунтуруун сумын харьяат Хилчин спорт хороо, Увснуур дэвжээ, Монголросцветмет нэгдлийн бөх улсын аварга С.Мөнхбатын цолыг Өвөрхангай аймгийн харьяат улсын тонж манлай засуул Д.Цогзол, зүүн талын дагавар магнай Сэлэнгэ аймгийн Мандал сумын харьяат Аврагч спорт хороо, Таванхан дэвжээ, Мондэй группийн бөх улсын аварга Г.Эрхэмбаярын цолыг улсын засуул Б.Хэнбат, баруун талын дагавар магнай Хөвсгөл аймгийн Шинэ-Идэр сумын харьяат Хөвсгөлийн хүчтэн дэвжээ, Инержи ресурс компаний бөх улсын арслан Х.Мөнхбаатарын цолыг цоллооч засуул Б.Мөнхбаатар нар тус тус дуудлаа.

Гурвын даваа

1. Г.ӨСөхбаяр дар.ав - Г.Батням а.а

2. С.Мөнхбат у.ав - Б.Баянмөнх у.н

3. Г.Эрхэмбаяр у.ав -Ц.Цогт-Эрдэнэ а.х

4. Х.Мөнхбаатар у.а - Ж.Оргил у.н

5. Н.Батсуурь у.а - Ж.Гансүх у.н

6. П.Бүрэнтөгс у.а - Д.Анар а.а ............

7. Д.Рагчаа у.г - Г.Баасандорж а.а

8. Б.Гончигдамба у.г -

9. Ш.Жаргалсайхан у.г - П.Баярхүү а.а

10. Ч.Санжаадамба у.з - Д.Амаржаргал а.а

11. М.Өсөхбаяр у.з - Б.Батдорж а.а

12. Т.Санчир у.з - А.Алтанхуяг а.х.а

13. Б.Батмөнх у.з - Э.Ванданцэрэн а.а

14. Б.Соронзонболд у.з - С.Ерөөлт а.а

15. Ө.Бат-Орших у.х - Ч.Хөхчирэнгэр а.а

16. Т.Мөнгөнцоож у.х - Н.Жаргалбат а.н

17. Т.Өсөх-Ирээдүй у.х - А.Давааням а.а

18. А.Цацабшир у.х -П.Ганхүү у.н

19. Ц.Содномдорж у.х - Б.Ганзориг ц.а

20. Б.Пүрэвсайхан у.х - И.Ёндонсамбуу у.н

21. Ө.Даваабаатар у.х - Ду.Батбаяр у.н

22. А.Бямбажав у.х - М.Эрдэнэбат у.н

23. Э.Оюунболд у.х - Б.Баатарцол а.а

24. Э.Энхбат у.н - Ч.Батчулуун у.н

25. Ш.Уламбаяр у.н - Ц.Чимэддорж а.а

26. Р.Пүрэвдагва у.н - Б.Бат-Өлзий а.а

27. Б.Сангисүрэн у.н - Ш.Мөнгөнбаатар а.х.а

28. Б.Амарзаяа у.н - Н.Жаргалбаяр а.х.а

29. Б.Сугаржаргал у.н - Ш.Пүрэвгарьд а.а

30. Л.Цэрэнтогтох у.н - Л.Лха-Очир у.н

31. Т.Баасанхүү у.н - Б.Одгэрэл а.х.а

32. Ч.Ганзориг а.а - Э.Даш а.а

Онцлох нийтлэлүүд